AUTOMATION, MAM & ICP for MEDIA COMPANIES
You are here:

WORK at AVECO

 

Satisfied employees are a key asset to our company, so we’re always open to individual demands of our employees. Working with us means being in daily touch with the latest high-tech trends and professionals in TV software development. And not only in our region but also abroad.  

Are you a programmer interested in working in a friendly environment? Then we should definitely get in touch.   

Do you want to join our company? 

Why work at Aveco
  • The world’s largest independent TV automation manufacturer, and IBC 2019 Innovation Award WINNER!
  • Interesting work in the media industry
  • Business trips abroad
  • Work with cutting-edge TV technologies
  • Opportunities for professional growth
  • Working on internal projects
  • Personal development - training and certification
We are looking for


Contact us:   jobs at aveco.com

 

Contact us

Co říkají o práci v Avecu zaměstnanci?

Baví mě, že Aveco vyvíjí svoje vlastní sw i hw technologie. Je to velká motivace, hodně přemýšlení. Navíc práce, která má smysl a kde vidíte konkrétní výsledky. A je tu sranda. Roman, Developer.

Rádi spolu chodíme na squash, jezdíme na lyže, na kola, na pivo (ty dvě poslední akce se většinou spojují ;). Karel, IT Manager.

Máme bezva zákazníky, kteří vás pustí do televizního studia, abyste viděli výsledky vašeho úsilí přímo v reálu. Mediální prostředí je zajímavé… a když vidíte „Borhyjku“ nebo Innu Puhajkovou v akci, je to koncert. Martin, Projekťák.

Občas se mi stává, že doma koukám na zprávy a místo abych vnímal obsah, sleduji, jestli naše automatizace „maká“ jak má. Václav, Project & Support Manager.

I jako programátor se dostanu do světa k zákazníkům. Navíc u nich sklízíme obdiv a pochvalu za naši profesionální práci. Super pocit. Jarda, Developer.